Makro kidolgozott tételek/3
3.tétel
A munka határterméke és a munkakereslet. A tőke határterméke és a tőkekereslet. A nemzeti jövedelem elosztása tisztaverseny állandó mérethozadék esetén.
A munka határterméke - MPL
Minél több munkát használ fel a vállalat, annál nagyobb lesz a kibocsátása. A munka határterméke az a többletkibocsátás, amit a vállalat egy újabb egység munka felhasználásával el tud érni.
A termelési fgv. segítségével kifejezve:
MPL = (K,L+1) – F(K,L)
A jobb oldali első tagja a K egység tőke és L+1 egység munka felhasználásával elérhető a kibocsátás, a második tag a K egység tőkével és L egység munkával a kibocsátás. Az egyenlet szerint a munka határterméke egyenlő az L+1 egység munkával, illetve az L egység munkával elérhető kibocsátás különbségével.
A legtöbb termelési fgv.re jellemző a csökkenő határtermék tulajdonsága. Ha a tőke mennyiségét rögzítjük, a munka határterméke a munkaráfordítás növelésével párhuzamosan csökken.
A munka határterméktől a munkakeresletig
Δprofit = Δbevétel – Δköltség = (P*MPL) - W
Ha a P*MPL többletbevételével meghaladja a munkabért, akkor a pótlólagos munkamennyiség növeli a profitot. Tehát addig fogja növelni a felhasznált munkamennyiséget, amíg az megtérül, vagyis az MPL arra a szintre csökken, ahol a többletbevétel egyenlő a munkabérrel.
A vállalat munkakeresletét az alábbi összefüggés határozza meg:
P*MPL = W vagy MPL = W/P
(W/P a reálbér)
A profit maximalizálása érdekében a vállalat addig a szintig növeli a munkaráfordítást, ahol a munka határterméke egyenlő a reálbérrel.
Az ábra bemutatja, hogyan függ a munka határterméke a termelésben bevont munka mennyiségétől (a tőkét változatlanul hagyva). Az ábrán tehát MPL görbe látható. Mivel a munka határterméke csökken, ha a munka mennyisége nő, ezért a görbe jobbra lejt (negatív meredekségű). A reálbér bármely szintjén a vállalat annyi munkást fog felvenni, emennyinél az MPL egyenlő a reálbérrel. Az MPL tehát a vállalat munkakeresleti görbéje.
A tőke határterméke és tőkekereslet
A felhasznált tőke mennyiségéről azonos módon dönt a vállalat, mint a munka mennyiségéről. A tőke határtermék MPK az a többletkibocsátás, amit a vállalat a tőke egy újabb egységének bevonásával nyer.
MPK = F(K + 1,L) – F(K,L)
A tőke határterméke a K+1 egység tőkével, illetve a K egység tőkével elérhető kibocsátás különbsége. Ahogyan a munka esetében, a tőkénél is érvényesül a csökkenő határtermék. A pótlólagos berendezés üzembe állításával kapott profitnövekmény egyenlő az értékesítésből származó többletbevételnek és a gép többletköltségének a különbségével.
Δprofit = Δbevétel – Δköltség = (P*MPK) – R
Profitja maximalizálása érdekében a vállalat addig növeli tőkeráfordítását, amíg az MPK a tőke reálbérleti díjának szintjére nem csökken.
MPK = R/P
Összefoglalva: versenyző, profitmaximalizáló vállalat egyszerű szabályt követ, amikor eldönti, hogy mennyi munkát használjon fel, és mennyi tőkét béreljen. A vállalat addig növeli a termelési tényezők iránti keresletét, amíg a tényező csökkenő határterméke egyenlő nem lesz a reálértelemben vett tényezőárral.
A nemzeti jövedelem elosztása tisztaverseny állandó mérethozadék esetén
Ha a gazdaság minden vállalata versenyző és profitmaximalizáló, akkor minden termelési tényezőt a termeléshez történő hozzájárulásának mértékében fizetnek meg. A munkásoknak fizetett reálbér az MPL-lel, a tőke tulajdonosainak fizetett reálbérleti-díj pedig az MPK-val egyenlő. Az összes reálbér költsége így MPL*L, a tőke – tőketulajdonosokat illető – összes reálhozadéka pedig MPK*K.
A termelési tényezők költségének kifizetése után megmaradó jövedelem a gazdasági profit, amelyből a vállalat tulajdonosai részesednek. A reálgazdasági-profit:
gazdasági profit = Y – (MPL*L) –( MPK*K)
Ha átrendezzük a egyenletet, jobban látszik, hogyan oszlik szét a nemzeti jövedelem:
Y = (MPL*L) + (MPK*K) + gazdasági profit
Az összes jövedelem tehát a munka hozamára, a tőke hozadékára és a gazdasági profitra osztható.
Ha feltételezzük, hogy a termelési függvényt az állandó mérethozadék jellemzi, a gazdasági profitnak nullával kell egyenlőnek lennie. Ezek szerint semmi nem marad a termelési tényezők megfizetése után.
Ha a termelési fgv. mérethozadéka állandó, akkor
F(K,L) = (MPK*K) + (MPL*L)
Ha minden termelési tényező határtemékén megfizetett, akkor a ráfordítások összege a teljes kiocsátással egyenlő. Másként fogalmazva; állandó mérethozadék, profitmaximalizálás és tiszta verseny együttes következménye: zéró gazdasági profit.